Růžový panter Růžový panter - nevládní protikorupční organizace 2002 – 2017
16.02.2008   Mladá fronta Dnes: Předseda Sdružení místních samospráv (SMS) Jan Pijáček - Dotační systém je korupční. Rozhovor zde v odkazu.
16.02.2008 - ZDENĚK MATYÁŠ - Východní Morava - str. 02

Pijáček: Dotační systém je korupční


Zlín - Je znám jako dlouholetý starosta folklorního Vlčnova. V diskuzích nechodí kolem horké kaše, často si nebere servítky. Letos padesátiletého Jana Pijáčka zvolilo více než tisíc starostů a starostek koncem ledna v Jihlavě do čela nově ustaveného Sdružení místních samospráv. Hned první usnesení této profesní organizace malých měst a obcí obsahuje žhavé téma - boj proti korupci v dotační politice státu.
Proč jste se obuli právě do korupce?
Protože nejde o názor úzkého okruhu lidí. Na sněmu v Jihlavě se starostové shodli. Korupční prostředí kolem nich je obtěžuje a hatí jejich práci.
Říkáte dotace=korupce. Můžete to rozvést?
V první řadě jde o nesystémový způsob rozdělování dotací. Poslanci a úředníci mohou rozhodovat o přidělení konkrétní dotace v řádu desítek či stovek milionů korun. Často z toho vyleze malá domů pro spřízněný sportovní klub či projekty známých a kamarádů. Dále nás pobuřuje neprůhledný způsob udělování dotací a měnění pravidel za pochodu. Co tedy chcete změnit?
Požadujeme zjednodušení cesty dotace od ministerstva k obci. Čím více subjektů se na této cestě objeví, tím větší prostor pro korupci se otevírá. Chceme dále snížit podíl peněz z dotačních titulů a přenést je přímo do rozpočtů obcí. Aby zkrátka o nich přímo rozhodovali ti, kdo vědí, na co je nejúčelněji využijí.
Dráždí vás i takzvané poslanecké pomníčky.
Jde o nesystémovou záležitost, která nemá v Evropě obdoby. Zákonodárci místo práce na lepších zákonech mají právo rozhodnout o tom, komu pošlou část státních peněz! Když se podíváte, na co byly použity, zjistíte, že převažují nesmyslné projekty nebo málo užívané stavby. Je neuvěřitelné, na kolik minimálně využívaných orloven, sokoloven, nedokončených plaveckých bazénů a dalších pochybných projektů narazíte v souvislosti s porcováním medvěda. Nejsou vaše představy bojem s větrnými mlýny?
Neděláme si iluze, že korupční prostředí někdo vymýtí. Štve nás však, že peníze, které by pomohly k rozvoji vesnic a menších měst, mizí v neprůhledném systému ovlivňovaném lobbisty a zainteresovanými úředníky.

Foto popis JAN PIJÁČEK. Starosta Vlčnova stojí v čele nově ustaveného Sdružení místních samospráv.
Foto autor FOTO: MAFA - DALIBOR GLÜCK

Regionální mutace Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava