Růžový panter Růžový panter - nevládní protikorupční organizace 2002 – 2017
03.09.2007   NPO Růžový panter se v článku MF Dnes vyjadřovala k mechanismům udělování veřejných zakázek na ministerstvu obrany. (Text zde v odkazu.)
Mladá fronta Dnes, 01.09.2007 - JAN GAZDÍK, PAVLA DUCHÁČKOVÁ

Rekordní pokuty za obchody vojáků či Zlína

Brno, Praha - V jasnou ukázku klientelismu se změnily obchody ministerstva obrany, které kontroloval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Šlo o zakázky na dodávku bot, návleků na ně, stejnokrojů, triček a nátělníků ve výši 21 milionů korun. Obchodníci ministerstva se pak podle ÚOHS dopustili jednoho z nejzávažnějších porušení zákona, když o zakázce vůbec neinformovali a vybrali si jednu firmu. Za chyby v hospodaření vyměřil úřad ministerstvu obrany pokutu ve výši 547 500 korun.
Podobný postup může podle Jindřišky Koblihové z ÚOHS ministerstvo zvolit jen u strategických zakázek, na něž se vztahuje výjimka ze zákona. Oblečení mezi ně ale nepatří.
Pokuta však nemusí ministerstvo příliš trápit, hradí ji z peněz, které dostane od státu.
Šéf ÚOHS Martin Pecina se domnívá, že pokud by ministerstvo využilo otevřené soutěže a dalo šanci i jiným firmám, ty by mohly nabídnout i výhodnější podmínky než ta, kterou „obrana“ preferuje. K dovršení všeho pak ministerstvo připustilo, aby si vybraná firma nechala armádou vyvinutou výstroj nezákonně patentovat. Nebýt kontroly, byly by ze zakázek na výstroj vojáků v budoucnu vyloučeny jiné firmy.
Iveta Jordanová z nevládní protikorupční organizace Růžový panter o „hospodaření“ ministerstva obrany říká, že „tento úřad ,hospodaří‘ v rozporu se zákonem systémově“.
„Jde o nastavení mechanismu, který uplatňují konkrétní lidé. Ministryně obrany Vlasta Parkanová by měla říct, jak chce podobným excesům bránit a jaké důsledky vyvodí z nových zjištění,“ očekává Jordanová. Zmiňuje politickou odpovědnost lidovkyně Parkanové, jakož i jejích náměstků delegovaných koalicí. „Je na čase o jejich politické odpovědnosti hovořit,“ dodává Jordanová. Ministerstvo ovšem se závěry úřadu nesouhlasí a proti výsledku šetření se odvolává.
Rekordní třímilionovou pokutu v oblasti veřejných zakázek Pecinův úřad včera vyměřil zlínské radnici. „Sankci jsme dali kvůli velmi neprůhledným třinácti zakázkám, kdy se tři lidé zavřeli do kanceláře a losovali bez přítomnosti notáře,“ vysvětluje Pecina.