Růžový panter Růžový panter - nevládní protikorupční organizace 2002 – 2017
06.04.2007   Rekapitulace, stalo se před rokem: Připomínáme zprávu ČTK (zdroj iHNED.cz) k situaci v NBÚ před rokem, tedy z dubna 2006. Citace zprávy: "Komise pro kontrolu NBÚ je pro personální obměnu organizace. Odejít by měli jednotlivci i desítky osob. Týká se to především některých ředitelů odborů a sekčních šéfů. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) by měl projít důslednou personální obměnou. Zásadní systémové změny úřad nepotřebuje, stále v něm ale působí lidé, kteří v minulosti zřejmě manipulovali s bezpečnostními prověrkami. Shodli se na tom členové sněmovní komise pro kontrolu NBÚ a zástupkyně nevládní organizace Růžový panter, která práci bezpečnostního úřadu dlouhodobě sleduje. "Mohou to být jednotlivci nebo to můžou být desítky osob," řekl poslanec Pavel Severa (KDU-ČSL). Nový šéf NBÚ proto podle něj bude muset provést vnitřní audit a rozloučit se se všemi, kteří se podíleli na machinacích s prověrkami. Také další člen sněmovní kontrolní komise Tomáš Kladívko (ODS) se domnívá, že chyby v práci NBÚ vyplynuly především z osobního selhání jednotlivců. Kdo konkrétně prověrky ovlivňoval, se poslanci chtějí dovědět mimo jiné z tajných zpráv Bezpečnostní informační služby (BIS). Již tento čtvrtek proto požádají šéfa BIS Jiřího Langa, aby jim umožnil do nich nahlédnout." Co se stalo letos: Policie odložila případ šetření bezpečnostních prověrek a shledala, že manipulováno s prověrkami nebylo. Z NBÚ odešla jediná osoba v řídící funkci, které byla odebrána prověrka, avšak tato osoba údajně prověrky nemanipulovala, ale bylo u ní shledáno jiné bezpečnostní riziko. Některé další osoby, které působily v řídících funkcích a kterých se podezření z nekalých praktik v NBÚ týkalo, z NBÚ odešly, ale zůstala jim prověrka na nejvyšší stupeň utajení. Po volbách se stal předsedou parlamentní komise, která má NBÚ kontrolovat, poslanec Jan Klas, pověstný tím, že je držitelem bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň utajení, ačkoli v minulosti vyzradil utajovanou informaci, týkající se odposlechů BIS, dnes stíhanému Tomáši Kadlecovi, někdejšímu řediteli NBÚ. Celý článek ze serveru iHNED z dubna 2006 zde v odkazu.
Cesko.iHNed.cz 14. 4. 2006 18:44
Komise pro kontrolu NBÚ je pro personální obměnu organizace.
Odejít by měli jednotlivci i desítky osob. Týká se to především některých ředitelů odborů a sekčních šéfů.
Praha 14. dubna
Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) by měl projít důslednou personální obměnou. Zásadní systémové změny úřad nepotřebuje, stále v něm ale působí lidé, kteří v minulosti zřejmě manipulovali s bezpečnostními prověrkami. Shodli se na tom členové sněmovní komise pro kontrolu NBÚ a zástupkyně nevládní organizace Růžový panter, která práci bezpečnostního úřadu dlouhodobě sleduje.

"Mohou to být jednotlivci nebo to můžou být desítky osob," řekl poslanec Pavel Severa (KDU-ČSL). Nový šéf NBÚ proto podle něj bude muset provést vnitřní audit a rozloučit se se všemi, kteří se podíleli na machinacích s prověrkami. Také další člen sněmovní kontrolní komise Tomáš Kladívko (ODS) se domnívá, že chyby v práci NBÚ vyplynuly především z osobního selhání jednotlivců. Kdo konkrétně prověrky ovlivňoval, se poslanci chtějí dovědět mimo jiné z tajných zpráv Bezpečnostní informační služby (BIS). Již tento čtvrtek proto požádají šéfa BIS Jiřího Langa, aby jim umožnil do nich nahlédnout.

Podle ředitelky Růžového pantera Ivety Jordanové k "očistě" NBÚ nestačí jen výměna ředitele. Odejít by podle ní měli i někteří ředitelé odborů a sekční šéfové. "To jsou lidé, kteří tam fungovali v době, kdy některé excesy byly na pořadu dne," řekla s odkazem na období, kdy v čele NBÚ působil Tomáš Kadlec. Vyjasnit by se podle ní také mělo, jaké pravomoci mají šéfové jednotlivých sekcí NBÚ. Na této pozici pracoval například Vladimír Šiša, který je stíhán za braní úplatků.
Ze závěrů vnitřní kontroly NBÚ i zpráv BIS vyplývá, že k manipulacím s prověrkami docházelo především v letech 1999 až 2002, tedy v době, kdy úřad řídil Kadlec. Zpráva BIS podle Severy popisuje, že tehdejší vedení s prověrkami obchodovalo. Stát se mohlo i to, že osvědčení pro práci s přísně utajovanými informacemi dostali bývalí agenti komunistické Státní bezpečnosti (StB).

V současnosti by již mělo být výrazně těžší s prověrkami manipulovat. NBÚ totiž zpřísnil vnitřní kontrolní mechanismy a ředitel úřadu nebo odboru tak již nemůže sám určit výsledek prověrky. Zákon také od roku 2002 umožňuje, aby rozhodnutí NBÚ přezkoumalo kolegium státních zástupců. Od letošního ledna na činnost NBÚ dohlíží sněmovní komise.
"Není ale vůbec vyloučeno, že by excesy nemohly pokračovat," uvedl Severa. K ovlivnění prověrky podle něj totiž stačí, aby se mezi sebou dohodlo několik zaměstnanců. Šišova kauza je podle Kladívka důkazem, že taková praxe byla možná. "Mohl velice lehce zvednout telefon a požádat jakéhokoliv pracovníka o pomoc," uvedl. Také podle Jordanové korupce z NBÚ rozhodně po odchodu Kadlece nezmizela. "To, že zpráva informuje o problémech v NBÚ jen do roku 2002, neznamená, že by problémy dál neexistovaly," řekla.

Důvěryhodností NBÚ naposledy otřásla kauza bývalého ředitele Jana Mareše, který v únoru rezignoval kvůli podezření z napojení na skupinu kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Jmenování nového ředitele mělo podle premiéra Jiřího Paroubka trvat několik týdnů. Podle Severy se ale NBÚ razantních změn dočká zřejmě až po červnových sněmovních volbách. "Pan premiér to bude odkládat, což celkem chápu, protože je to citlivé téma," uvedl. Místopředseda ODS Ivan Langer a předseda KSČM Vojtěch Filip se ale naopak nedávno vyslovili pro to, aby byl nový šéf NBÚ jmenován co nejdříve. Pokud půjde o silnou a respektovanou osobnost, mohl by do funkce nastoupit ještě do voleb, míní.

Autor/ři: ČTK