Růžový panter Růžový panter - nevládní protikorupční organizace 2002 – 2017
04.10.2006   Praha - Jediným důvodem pro odvolání šéfa Inspekce ministra vnitra Miroslava Borníka, jeho dvou náměstků a dalších tří vysokých důstojníků byla podle ministra Ivana Langra (ODS) strukturální změna v inspekci. Langer to dnes řekl poslancům sněmovního výboru pro bezpečnost (zdroj: ČTK).
Podle opozice Langer odvoláním vedení inspekce vážně porušil principy právního řádu, neboť je v konfliktu zájmů. Podle nich je totiž důvodem změn v inspekci kauza s údajnými odposlechy politiků a novinářů. Odposlechy byly nasazeny v rámci vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy. Vyšetřování vedla inspekce, mezi podezřelými z úniku je přitom i Langer.

Langer ale tvrdí, že inspekce pracovala špatně, některé její útvary si dělaly, co chtěly, její výkonnost klesala a pouze "honila čárky". Odmítá, že by důvodem personálních změn byla snaha ovlivnit vyšetřování kauzy.

Bývalý ministr vnitra František Bublan také řekl, že odvolaní lidé z inspekce podle jeho informací dostali na vybranou. Buď přijmou odvolání nebo budou postaveni mimo službu.

Poslancům se dnes také představil nový ředitel inspekce Pavel Pelc, který uvedl, že chtějí s ministrem v inspekci provést radikální změny. Plánují například zavést elektronický spis, který by zabránil manipulaci s dokumenty a jejich vynášení. Inspekce by také již neměla být podřízena přímo ministrovi.

Na zasedání branného výboru má dnes vystoupit také bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák, který v minulých dnech v médiích kritizoval opatření vlády vyhlášená v souvislosti s hrozbou teroristického útoku.

Autor: ČTK