Růžový panter Růžový panter - nevládní protikorupční organizace 2002 – 2017
02.10.2006   Prezident Václav Klaus udělí 28. října u příležitosti 88. výročí vzniku samostatného státu medaili Za zásluhy svému mluvčímu Petru Hájkovi. Píše to v pondělním vydání časopis Týden. Letos pětapadesátiletý Hájek se před vstupem do Klausových služeb živil jako spisovatel a publicista. Na otázku, zda se nebojí negativního ohlasu, Týdnu odpověděl: "Je čistě věcí prezidenta, komu se rozhodne udělit vyznamenání." Celý text zde v odkazu. Prezident Klaus později řekl, že jméno Petr Hájek se sice mezi kandidáty objevuje, je to ale shoda jmen. Vyznamenání se má dočkat matematik téhož jména.
Časopis Týden
2. října 2006
Dají-li mluvčímu medaili
Prezident má vyznamenat svého spolupracovníka Petra Hájka
Miroslav Korecký

Při hradních oficialitách stál Petr Hájek až dosud vždy za prezidentem, za měsíc se poprvé postaví před něho.
Václav Klaus se rozhodl udělit svému mluvčímu vyznamenání. Další řády mají dostat malíř Jiří Anderle či lyžařka Kateřina Neumannová.

Ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek bude mít na státní svátek 28. října plné ruce práce. Kromě toho, že bude při tradiční ceremonii předávání vysokých státních vyznamenání organizovat mediální prezentaci této akce, bude i jedním z oceněných. Václav Klaus se mu totiž letos rozhodl udělit medaili Za zásluhy. Letos pětapadesátiletý Hájek se před nástupem do Klausových služeb živil jako spisovatel a publicista. Jeho literární tvorba neměla výraznější ohlas, úspěšnější byl jako zakladatel a šéfredaktor týdeníku Reflex. Na důvěryhodnou informaci TÝDNE, že je na letošním seznamu oceněných, reagoval slovy: „Nedávám k tomu absolutně žádný komentář.“ Na otázku, zda se nebojí negativního přijetí toho, že hodlá prezident vyznamenat svého blízkého spolupracovníka, dodal: „Je čistě věcí prezidenta, komu se rozhodne udělit vyznamenání.“
Hájek není prvním člověkem z okruhu Václava Klause a ODS, kterého má prezident vyznamenat. Už dříve si pro medaile na Pražský hrad přišli třeba herec Jiří Kodet, výtvarník Adolf Born či jazzová zpěvačka Vlasta Průchová, kteří bývali hvězdami volebních mítinků ODS. Vyznamenáni byli také kreslíř a autor billboardů občanských demokratů Vladimír Jiránek, krasobruslařka Ája Vrzáňová, která se přátelí s Klausem a jeho tajemníkem Ladislavem Jaklem, anebo endokrinolog Vratislav Schreiber, dříve člen správní rady prezidentem založeného Centra pro ekonomiku a politiku.
Tak blízkého spolupracovníka, jakým je Hájek, Klaus dosud nevyznamenal. Jeho rozhodnutí kontrastuje s tím, jak on sám za prezidentství svého předchůdce kritizoval oceňování blízkých přátel. I Václav Havel totiž udělil řády třeba herci Pavlu Landovskému, publicistovi Jiřímu Rumlovi, politikovi Jiřímu Dienstbierovi nebo socioložce Jiřině Šiklové. Letošní seznam lidí, kteří 28. října obdrží vyznamenání, je už definitivní. „Prezident ho uzavřel dva týdny před cestou do Asie. Nyní je už vše v úřednické fázi, chystá se ceremoniál, pozvánky a podobně,“ sdělil tajemník Jakl. Jména vyznamenaných i jejich počet ale uvést odmítl. Podle informací TÝDNE je mezi oceněnými akademický malíř a grafik Jiří Anderle, jehož díla dnes visí třeba v Metropolitním muzeu v New Yorku, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Galerii Uffizi ve Florencii. Klaus to umělci oznámil, už když mu v polovině září blahopřál k sedmdesátinám. „Prezident v dopise napsal, že bude rád, když mu bude moci udělat radost 28. října při udělování státních vyznamenání,“ potvrdila malířova manželka Milada. Mezi zhruba dvěma desítkami oceněných by se letos měla objevit také běžkyně na lyžích a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.
Ta byla jedním z jmen, která prezidentovi na vyznamenání navrhl parlament. Klaus ovšem v minulých letech na návrhy poslanců a senátorů příliš nedal a konečný seznam obvykle sestavil sám. Sněmovna mu letos navrhla třeba bývalou senátorku Jaroslavu Moserovou či spisovatele Vladimíra Körnera, Senát doporučil spisovatele a scenáristu Zdeňka Mahlera nebo kameramana Miroslava Ondříčka. Zatímco sněmovní návrh na ocenění Neumannové Klaus údajně vyslyšel, Senátem nominovaní bratři Mašínové se řádu pravděpodobně ani letos nedočkají.