Růžový panter Růžový panter - nevládní protikorupční organizace 2002 – 2017
22.08.2013   Zisky z veřejných zakázek stále končí v podezřelých firmách v zahraničí. Putují k nim spletitými cestami přes další nastrčené firmy. Protikorupční organizace Růžový panter zajistila podezřelé informace z obchodního rejstříku v Panamě. Zjistila, že společnost ADAQUAL TECHNOLOGIES CORPORATION, která je od letošního roku většinovým vlastníkem české firmy Monarc, spol. s r.o., IČO: 256 55 388, která dále vlastní firmu Macron s.r.o. IČO: 411 86 338, je spravována dvěma ženami, které figurují v aktuálním skandálu praní špinavých peněz ve Švýcarsku a Latinské Americe. Celá zpráva zde v odkazu.
Firmy skupiny Macron, ve kterých figurují titíž lidé, jsou zpracovatelé řady veřejných zakázek. Např. portfolio firmy Macron software ( http://www.macronsoftware.cz/cz/o-firme/galerie.html ) zahrnuje veřejné zakázky ministerstva obrany, ministerstva průmyslu a obchodu, Úřadu vlády, ministerstva kultury, Českých drah, České pošty, regionální veřejné správy a mnoha dalších institucí.
Firmy skupiny Macron a firma Monarc mají společného jmenovatele, a to osoby RNDr. Pavla Nováka a Tomáše Nováka.
Panamská společnost ADAQUAL TECHNOLOGIES CORPORATION vstoupila do firmy Monarc letos a vystřídala jinou anonymní společnost z Belize. Panamskou společnost v České republice právně zastupuje advokát Mgr. Richard Vachoušek, působící v advokátní kanceláři předsedy advokátní komory Martina Vychopeně.

Firma ADAQUAL TECHNOLOGIES CORPORATION byla v Panamě založena v prosinci 2011. ADAQUAL TECHNOLOGIES CORPORATION sídlí na stejné adrese jako právní a investiční firma Mossack Fonseca, která byla již v minulosti spojována s korupčními skandály světového významu. ( http://www.globalwitness.org/library/damning-video-and-contracts-show-bsgr-was-lying-guinea-mining-scandal )
Její pracovníci mj. registrují firmy a spravují je, čímž kryjí skutečné akcionáře. Mezi takové pracovníky patří i Katia Solano a Marta Edghill. Obě je možné dohledat zároveň v pracovních pozicích společnosti Mossack Fonseca i ve společnosti ADAQUAL TECHNOLOGIES CORPORATION, kde mají zmocnění za firmu vystupovat. Katia Solano je dokonce v oficiálních dokumentech uvedena jako zmocněnec statutárního orgánu, což je možné ověřit i v českém obchodním rejstříku.

Obě ženy figurují v aktuálním korupčním skandálu praní špinavých peněz přes švýcarské banky, o kterém se zmiňují některá média v Latinské Americe. Případ poukazuje na spletitou síť neprůhledných fiktivních firem, které se snažily maskovat finanční transakce.
http://www.clarin.com/politica/Buscan-rastros-cierran-empresas-fantasma_0_978502150.html

http://www.losandes.com.ar/notas/2013/8/21/buscan-borrar-rastros-cierran-empresas-vinculadas-baez-733317.asp

http://www.enernews.com/articulo.php?id=70907

Příklad panamské společnosti dokládá, jak veřejná správa ignoruje neprůhledné vlastnictví firem, kterým zadává veřejné zakázky. Kdo ve skutečnosti firmu Macron ovládá přes majoritního vlastníka, není možné dohledat. Akcionáři panamské společnosti jsou schováni za advokáta Vachouška a několik občanů z Panamy. Akcionář anonymní firmy vydělávající na veřejných zakázkách tedy může být kdokoli. Africký diktátor, český zločinec nebo třeba předseda vlády, ministr, poslanec či prezident. Veřejnost nemá šanci se to dozvědět.