Růžový panter Růžový panter - nevládní protikorupční organizace 2002 – 2017
07.08.2009   Poté, co organizace Růžový panter předala novinářům informace o investicích lichtenštejnských společností spravovaných Markusem M. Haslerem v českých firmách, zveřejňuje další závažné skutečnosti o vztazích v českém prostředí ekonomiky a politiky. Markus M. Hasler spravuje firmu s anonymními majiteli, která vlastní vilu v Toskánsku, ve které trávil dovolenou předseda ODS Mirek Topolánek, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Lucie Talmanová a lobbista a podnikatel Marek Dalík. Vzhledem k dalším závažným zjištěním organizace Růžový panter zvažuje podání podnětu Švýcarské federaci k prověření finančních toků přes švýcarské a lichtenštejnské společnosti, které se v kauze vyskytují, neboť některé firmy a osoby objevující se v jejich blízkosti, vzbuzují kvůli všem zjištěným skutečnostem a souvislostem závažná podezření. Celé prohlášení zde v odkazu.
Tiskové prohlášení
Nevládní protikorupční organizace Růžový panter


Nevládní organizace Růžový panter je znepokojena událostmi posledních dní, které se vztahují k pobytu předsedy ODS Mirka Topolánka a místopředsedkyně PSP ČR Lucie Talmanové v Itálii. Kauza se stala symbolem arogance politické moci a neúcty k médiím a veřejnosti, která má právo na důvěryhodné vysvětlení kontaktů politiků s podnikateli a lobbisty. Jelikož dodnes nedošlo ke konkrétnímu vysvětlení všech okolností pronájmu vily v Monte Argentariu, organizace se rozhodla zveřejnit přímé i nepřímé souvislosti, které dohledala z veřejných zdrojů a předkládá je novinářům a veřejnosti k dalšímu šetření.

Není správné, když se Mirek Topolánek, Lucie Talmanová a Marek Dalík brání důvěryhodnému objasnění celé události.

Komplexní pohled na osobní vztahy politiků, lobbistů, podnikatelů a další skutečnosti, vztahy a aktivity těchto osob do nejrůznějších směrů, tak, jak jsou postupně zveřejňovány, vytváří velmi nelichotivý obraz o reálném ekonomickém a politickém prostředí České republiky, které nahrává korupci a praní špinavých peněz.

Organizace Růžový panter proto nevylučuje podání podnětu Švýcarské federaci k prověření finančních toků přes švýcarské a lichtenštejnské společnosti, které se v kauze vyskytují, neboť některé firmy a osoby objevující se v jejich blízkosti, vzbuzují kvůli všem zjištěným skutečnostem a souvislostem závažná podezření.


1) Firmy jsou vzájemně propojené, jsou netransparentní, není zřejmé, kdo je ovládá.
2) Firmy zpravidla slouží pouze k transferům peněz, zakládají dceřiné firmy, které dříve či později končí v konkurzu, v likvidaci, v insolvenčním řízení.
3) Předmětem činnosti těchto firem je zejména činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců.
4) O představitelích firem není většinou možné dohledat žádné veřejně přístupné informace, informace zjištěné dotazováním svědků z prostředí jsou velmi znepokojivé a nebudí důvěru ve firmu a její představitele.
5) Pokud je možné informace dohledat z veřejných zdrojů, pak často ve velmi podezřelém kontextu (trestní stíhání, odsouzení, policejní prověřování, tunelování).
6) Nedůvěryhodné osoby a jejich české firmy mají přímou či nepřímou vazbu na Markuse M. Haslera.
7) Nejmenovaný americký společník Haslera byl podle kancléře Řádu sv. Lazara Jeruzalemského stíhán za praní špinavých peněz.
8) Služby Haslera využívá mj. společnost J&T, jejich dceřinné firmy mají u Haslera sídlo. Bankéř J&T koupil pro jednu z firem, kterou Hasler spravuje, vilu v Itálii za 50 miliónů Kč, ve které se rekreoval předseda ODS Mirek Topolánek a místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová, se kterou žije. Pobyt ve vile zajistil lobbista Marek Dalík, který vilu údajně pronajal, okolnosti pronájmu však dodnes důvěryhodně neobjasnil.
9) Čeští zmocněnci společností jednající s lichtenštejnskými firmami, které spravuje Markus M. Hasler (Ivana Kulhavá, Ladislav Marek), zatím nebyli schopni uvést informace, jak byli se subjektem zkontaktováni (kým a za jakých okolností, kdo je seznámil).
10) Ladislav Marek, který se s Haslerem domlouvá na investorských postupech v projektu firmy Léčebné centrum sv. Markéty v Prachaticích (ve firmě figuruje starosta Prachatic Jan Bauer – ODS, dříve i s Petrem Mádlem, který byl v minulosti odsouzen za trestnou činnost, později se firma dostala do vlivu Ladislava Marka, Jan Bauer působí v představenstvu dodnes) a jeho manželka, figurují ve firmě Saggita group, která je napojena na souzeného uprchlého podnikatele Martina Koloce. Dodnes ve firmě působí Kolocova sestra. Také Ivana Kulhavá, zplnomocněná k jednání v ČR M. M. Haslerem ve firmě Thomas Taylor a působící s Ladislavem Markem ve společnosti Léčebné centrum sv. Markéty, používá e-mail společnosti Saggita pro vlastní komunikaci.
11) Některé osoby, které se setkaly na dovolené v Itálii s Mirkem Topolánkem a Lucií Talmanovou figurují ve společnostech s komplikovanou vlastnickou strukturou, kde není možné dohledat konkrétní vlastníky společností. Např. M.A.P.S. International Trust, Vaduz, Austrasse 15, Lichtenštejnské knížectví, která je spoluvlastníkem COOPER PRESS, s.r.o., kde figuruje účastník dovolené Petr Šikoš.
12) Petr Šikoš je dáván do souvislosti s Appian Group, která figuruje v policejním vyšetřování ve Švýcarsku, během kterého došlo podle MF Dnes k obstavení švýcarského konta lobbisty a blízkého přítele Pavla Béma Romana Janouška, na kterém měl v přepočtu 221 milionů korun. Roman Janoušek se účastnil pobytu v Itálii rovněž. Šikoš navíc figuruje ve společnosti Plzeňský Golf Park, jehož aktivity podporuje již zmíněná firma Saggita Group. Saggita je uvedena jako jeden z partnerů Max Golf Tour, který je pořádán v Golf Parku v Plzni. Viz http://www.golfpromo.cz/mgt2008/


Osoby dohledatelné v České republice s napojením na společnosti, které spravuje Markus M. Hasler (není zřejmé, zda-li se nejedná o tzv. bílé koně. Zjištěné okolnosti tuto možnost nevyvrací):

Mgr. Ivana Kulhavá
Ladislav Marek


Mgr. Ivana Kulhavá

- působila ve společnosti Thomas Taylor media, IČO: 272 20 516
- firma International Finance & Factoring Trust reg. FL-0002.056.020-0
Industriestrasse105a,9491 Ruggell, Lichtenštejnské knížectví, napojená na Markuse M. Haslera, vstoupila do společnosti jako investor a Ivana Kulhavá byla zmocněna k jednání (viz dokumenty v obchodním rejstříku)
- jednatel Martin Kuba odmítl prozradit, kdo kontakt na lichtenštejnskou firmu zprostředkoval http://www.aeroweb.cz/clanek.asp?ID=9&kategorie=1
- firma Thomas Taylor, která se zabývala vydavatelstvím IT časopisů, je nyní v insolvenčním řízení
- Mgr. Ivana Kulhavá dále působí ve společnosti Léčebné centrum sv. Markéty
- Společnost má ambici vystavět areál léčebných lázní v Prachaticích, ovšem za předpokladu získání min. 100 miliónů Kč z fondů EU a Města Prachatice.
- Je jednáno také s investory, a to opět s panem Haslerem, tentokrát konkrétně s firmou RILON, sídlící na stejné adrese jako firma pronajímající vilu Marku Dalíkovi.
- V představenstvu firmy Léčebné centrum sv. Markéty je také starosta Prachatic Jan Bauer (ODS), Město Prachatice údajně nyní vlastní ve společnosti 24,5% akcií, původně to bylo 50%. Jan Bauer nezvedá telefon, nebylo zatím možné se do zeptat na podrobnosti.
- Informace k působení paní Ivany Kulhavé v projektu léčebného centra nejsou zdaleka kompletní. Zatím chybí odpověď na otázku, kdo jí napojil na holandskou firmu FIC holding, zastupující investory z Tchaj-wanu, přes které se údajně podle jejích slov dostala k M. Haslerovi, resp. jím vedeným firmám, které vložily peníze do dvou českých společností. Jedna z nich zkrachovala a druhý projekt je závislý na získání minimálně 100 miliónů z fondů EU a Města Prachatice. Ivana Kulhavá slíbila poslat odpovědi na doplňující dotazy mailem do pondělí z důvodu odjezdu na dovolenou
- Kdo a které další firmy souvisí s FIC holding:
- FIC CZ (figuruje mj.Ladislav Marek a několik osob z Asie), firma je v insolvenčním řízení
- AAC (figuruje mj. Ladislav Marek), firma vymazána
- Správa areálu Libuš (figuruje mj. Ivana Kulhavá), firma vymazána
- Libus Business Park (vlastníkem jsou další firmy z Británie – např. Metrofair Limited, přes další dceřiné společnosti lze dohledat ve statutárních orgánech občany Ruské federace; NPN – IČO 278 83 833, NPN Estate – IČO 278 84 511, JT-invest /patrně nesouvisí s J&T, ačkoli působí i na Slovensku/ IČO 279 15 808)
- Působení Ivany Kulhavé na Slovensku viz http://foaf.sk/ludia/220436


Za projekt Léčebné centrum sv. Markéty vystupuje Ladislav Marek, podnikatel.

- Ladislav Marek potvrdil, že to byl on, kdo dosadil do orgánů společnosti Ivanu Kulhavou, údajně ji znal z dřívější spolupráce v jiné firmě, kde pracovala jako sekretářka.
- Ladislav Marek uvedl, že mu byla firma RILON představena jako skupina švýcarských investorů, údajně jednal s M. Haslerem a byl za ním na návštěvě v Curychu, ve Vaduzu a v Ruggellu. Hasler prý v Česku nebyl. Dále uvedl, že si nevzpomíná, kdo kontakt na Haslera zprostředkoval, kdo je představil. Také řekl, že neví nic o tom, že by Ivana Kulhavá někdy v minulosti pro Haslera pracovala.
- Ladislav Marek používá e-mail společnosti Saggita group a.s., IČO: 618 60 727, ve které dříve působil a ve které nyní působí jeho manželka Romana Marková. E-mail společnosti používá i Ivana Kulhavá, která ovšem popřela, že by s firmou měla něco společného. Společnost Saggita group neuvádí na svém webu žádný telefon, ani personální kontakt, pouze centrální mailovou adresu. Sídlo společnosti jsme nenavštívili. Struktura akcionářů není známa. Firma byla založena v roce 1995 a v jejím představenstvu působil Martin Koloc, souzený jako uprchlý kvůli podvodům a tunelování v jiných firmách. Koloc proslul jako úspěšný závodník a přítel modelky Ivy Kubelkové, nyní ho hledá Interpol. Obecně je však známo, že se vyskytuje střídavě v Dubaji a na Seychelách, údajně trpí jakousi blíže nespecifikovanou chorobou, kvůli které se nedostavuje k českým soudům.
- Ve společnosti působí také sestra Koloce Markéta Kolocová a manželka Ladislava Marka – Romana Marková. Ladislav Marek působil ve firmě před několika lety rovněž.
- Za zmínku v této souvislosti stojí také firmy I.M.C. – burzovní společnost a I.M.C. export-import. První založil v roce 1994 opět Martin Koloc a firma International Marketing Center CZ, druhou o rok dříve jeho sestra a stejná firma. O I.M.C. se v první polovině 90. let zajímaly tajné služby z důvodu podezřelých obchodů se zeměmi bývalého Sovětského svazu. V roce 2000 do firmy I.M.C.- burzovní společnost vstupuje jako předseda představenstva Radim Masný. Média informovala o tom, že se s Miroslavem Šloufem snažil mj. prostřednictvím této firmy zachraňovat hroutící se Junkovo impérium Chemapol. Martina Koloce, jeho sestru a od roku 2008 též manželku Ladislava Marka Romanu Markovou lze dohledat v zakladatelské firmě - International Marketing Center CZ.
- I.M.C. – burzovní společnost je dlouhé roky v likvidaci a International Marketing Center CZ v likvidaci a v insolvenčním řízení, I.M.C. export-import byla vymazána, s tím, že majetek úpadce nepostačuje k úhradě nákladů konkursu.
- Likvidátorem I.M.C. – burzovní společnost je František Francírek, daňový poradce působící v některých dalších firmách, ve kterých figuroval Martin Koloc, či jeho sestra. Dnes je Francírek mj. předsedou představenstva Nadace Terezy Maxové, je zároveň jejím zřizovatelem spolu s Larisou Francírkovou. Milan Hůle, figurující v I.M.C. v první polovině 90. let, je předsedou dozorčí rady Nadace. Nadace sídlí na adrese Jankovcova 2, Praha 7, stejně jako I.M.C.
- Dodnes figuruje v představenstvu I.M.C. – burzovní společnost také JUDr. Jan Hubáček, jehož lze dohledat v 90.letech mj. v představenstvu FC Drnovice spolu s Václavem Junkem. Dnes už je vše jinak, v představenstvu je nasazen Aleš Zagora, domovník Radovana Krejčíře.
- Působení Ladislava Marka na Slovensku viz http://foaf.sk/ludia/56432
- Přičemž u společnosti AAC Slovakia je evidován daňový nedoplatek
- Daňové nedoplatky 2007 (€497 909), 2006 (€481 312)
Zdroj: http://foaf.sk/firmy/25961



Aktuálně.cz uvedlo:
„Petr Šikoš je majitelem firmy Neutrics, která spravuje evidenci exekucí. Dlouhou dobu však zůstal utajen a nechtěl se k vlastnictví této firmy znát.V Neutricsu figurují lidé, kteří jsou zároveň napojeni na dceřiné společnosti Appianu. Například David Polanecký, člen představenstva firmy Neutrics, která má citlivá data o exekucích spravovat, je zároveň jediným členem představenstva společnosti AP Byty.Tuto firmu přímo vlastní člen skupiny Appian - Appian Machinery Limited registrovaná v Londýně. Šikoš je zároveň majitelem firmy Plzeňský Golf Park. Jejím akcionářem byla ještě v roce 2007 firma AP Trust, v té době nepřímo ovládaná opět Appian Machinery.Švýcarská policie nyní znovu otevřela případ, ve kterém Appian Group figuruje. Policejní hypotéza je postavena na tom, že podnikatelská skupina v čele se společností Appian Group společně s manažery mosteckých dolů použila ke skoupení akcií MUS peníze z jejího vlastního fondu na rekultivace.Při prověřování této kauzy narazili Švýcaři na stopu, která je přivedla až k pražskému podnikateli Romanu Janouškovi, kterému podle informací MF Dnes švýcarští vyšetřovatelé obstavili konto v přepočtu s 221 miliony korun.Janoušek byl rovněž účastníkem toskánské luxusní dovolené.“

Růžový panter nalezl přímou propagaci firmy Plzeňský Golf Park na webu Saggita group http://www.saggita.cz/
Firma Saggita je dále uvedena jako jeden z partnerů Max Golf Tour viz http://www.golfpromo.cz/mgt2008/Default.aspx
Doporučujeme prohlédnou prezentační materiál firmy Saggita na adrese:
http://www.saggita.cz/files/brozura_saggita.pdf
Z něj je patrné, že Saggita působí na adrese v ČR, Velké Británii a Švýcarsku.


Týden.cz zveřejnil informace ke stylu podnikání M. Haslera:

"Neměl čistý styl podnikání. Jeho americký společník byl dokonce stíhaný za praní špinavých peněz," vyjmenovává temné stránky Haslerova podnikání kancléř Řádu svatého Lazara Philippe Piccapietra. Právě zmíněnou nevládní organizaci, která spojuje vlivné osobnosti v boji proti světové chudobě a utrpení, si Markus Hasler před časem vybral jako štít svých obchodních aktivit. Jenže členové řádu ho dlouho nestrpěli.“

Dne 6. srpna 2009
Nevládní protikorupční organizace
Růžový panter